Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Pets & Pet Care  > Gerbil

Gerbil Cost


How Much Does a Gerbil Cost?

 
low costTypical: $5-$10 eachaverage costAverage Cage: $35
post E-mail post Post   Comments (3)

A little larger than mice, gerbils have long furry tails and their antics and friendliness make them popular family pets.

Typical costs:

  • Gerbils cost between $5 and $10. There's a small variation depending on whether the pet is bought from a store or a breeder and how many pups are on hand at the moment. Gerbils are productive breeders, so prices are typically low.
  • Many times, gerbils are sold in pairs. This is because they're social creatures. Experts highly advise having more than one gerbil for this reason.
Related articles: Hamster, Guinea Pig, Sugar Glider, Hedgehog, Chinchilla, Ferret

What should be included:
  • Gerbils live to be about three years old. The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals provides a fact sheet[1] with details on gerbil husbandry. Twinsqueaks.com, a nonprofit advice column for gerbil owners, answers frequently asked questions[2] about gerbils.
  • Gerbils range in color from snowy white to black, with a variety of brown tones in between, and have deep black or ruby red eyes. The American Gerbil Society provides a detailed explanation of color variations[3] .
Additional costs:
  • A cage costs about $35. Avoid completely wire cages since gerbils can get their tiny feet stuck in them.
  • Nesting and bedding materials cost around $15 per bag. Bedding will need to be replaced about once every week or two. A bag should last approximately four to six weeks, depending on the cage size and how often it's cleaned. Do not use pine or cedar bedding as this can give the gerbil respiratory problems.
  • Food accoutrements include a water bottle at $4 to $10 and a food container at $8 to 15; Gerbils eat between 5 and 8 grams of food a day. A 2-pound bag of food costs between $5 and $12, so feeding a gerbil for one month will cost between $2.50 and $6.
  • Toys range in price from $2 to $20 and include balls to bat and exercise balls for a gerbil to run around the house in. Things like toilet paper rolls, wood pieces and cardboard make suitable playthings as well.
  • Gerbils can be susceptible to everything from respiratory infections to bacterial infections, but are generally healthy and in their short life may never be ill. A veterinary visit typically costs around $40.
Shopping for a gerbil:
  • The American Gerbil Society maintains a list of member breeders[4] .
  • Whether bought from a breeder or a pet store, observe the pet's personality and body. Make sure the gerbil's eyes are bright and shiny, its tail is fully furred and its coat is soft, not rumpled. Also, make sure no animals in the same cage look ill.
  • The gerbils should not show fear or hostility toward humans or resist handling.
  • Check the local newspaper classifieds for adoptable gerbils in the area. Also, on PetFinder.com[5] 's home page, there's a search feature on the left side of the page. Enter "gerbil" and a zip code to find adoptable gerbils nearby.
  • Note that it is illegal to own gerbils in California, since they can harm the indigenous species there.
post E-mail post Post   Comments (3)
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


7 Lesser-Known Discounts for the 50+ Crowd
As they age, members of the Baby Boomer generation don't like to admit that they're senior citizens, but they love getting discounts. It's kind of a quandary, because some of the best deals available are reduced prices for older folks. || Posted October 21 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments
Gerbil
Amount: $10.00
Posted by: a user in Fayetteville, AR.Posted: January 23rd, 2015 02:01PM
I spend about 10 dollars a month on my two gerbils but I usually spend about 6 dollars on bedding because I clean my cages 2 times a month and a spend bedding cost 13.99 at pet smart for 2 feet.My food costs about 4 for a 2 pound bag and that's about what I feed them for one and a half months.(I waste some food thought because I scatter feed my gerbils)
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
Gerbil
Amount: $8.99
Posted by: Alexis R in Clinton, WA.Posted: January 10th, 2015 12:01PM
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
gerble
Amount: $10.00
Posted by: boo in la, Other.Posted: February 4th, 2013 11:02AM
i want a gerble for 2 dollars 10 the high
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam


 

Comment On Your Experience With a Gerbil
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.aspca.org/pet-care/small-pet-care/gerbil-care.aspx
  2.  www.twinsqueaks.com/guide.php
  3.  www.agsgerbils.org/Learn/Color_Strips/
  4.  agsgerbils.org/Find/Breeders/
  5.  www.petfinder.com
More Pets & Pet Care Topics
Check Out All Costs for Pets & Pet Care How Much Does a Chinchilla Cost? How Much Does a Horse Cost? How Much Does Cat Food Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Sinus Infections - Steroid shot and sent home
Paid: 2753.00
I woke up having breathing problems. I went to nearby non-hospital THH office. Nurse took blood pressure and temperature. Dr came in the room and spent less than 10 minutes and stated I had sinus infection... [more]
-Bill Moore
Emergency Room Visit Cost
Mold Testing Pacific Palisades, CA
Paid: 800.00
It cost us 800. We were pleased with Knight Environmental consulting who we hired. They were very thorough. Friendly and respectful of our home.They checked everywhere in our 7000ft home and tested the air... [more]
-AMY SCHWARTZ
Mold Inspection Cost
extraction
Paid: 739.00
Had 3 extractions yesterday. The cost was 304.00 each extraction but with some kind of insurance plan you could get 30% off. The plan was 75.00 annually and came at a huge savings on the work as my final cost with the plan was 814... [more]
-Dental mess
Tooth Extraction Cost
McHenry MD - Suburban Propane
Paid: 3300.00
Just got my bill and in 5 weeks we supposedly used 356 gals. Hard to do when you are not there the entire time and you turned the thermostat to 60. They charged $.35 more per gallon then from 5 weeks ago. $3.42 per gallon... [more]
-Check your bill with Suburban
Propane Tank Cost
Laceration from stick
Paid: 25.00
Slipped and fell on a stick while running around on a hill, and recieved 2 lacerations on my right leg, one about an inch long and one about 2 inches long. Called my insurance asap (Kaiser) and they directed me to one of their Urgent Cares... [more]
-
Stitches Cost
Urinalysis was asked of me
Paid: 3920.00
This was supposed to cost $250. Total!$3,675. for a urinalysis. Not mentioned anywhere on ANY search was this required to get a card... [more]
-Nellie28
Medical Marijuana Card Cost